Zaměření specializace
Vedlejší specializace Rozvojová studia je určena studentům, kteří chtějí aktivně rozšířit profil své hlavní specializace o hlubší znalost problematiky zemí, které nepatří do skupiny vyspělých tržních ekonomik. Jedná se nejen o rozvojové země Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Oceánie a také o tzv. tranzitivní ekonomiky v jihovýchodní Evropě a v postsovětském prostoru.
Cíle studia
Studium umožňuje do hloubky poznat podstatu ekonomických, politických a sociálních procesů, které probíhají v rozvojovém světě a zároveň se orientovat v komplexní problematice této části světa. Zvláštní důraz je kladen na problematiku institucionálních faktorů rozvoje v duchu nové institucionální ekonomie a na problematiku nerovnosti a chudoby reprezentovaných mj. učebnicí Banerjeeho a Duflové. Absolventi jsou schopni ocenit význam formálních a neformálních institucí pro úspěšný ekonomický rozvoj zrovna tak, jako faktory a podmínky tzv. úniku z pasti chudoby nejen pro individuální, ale i společenský rozvoj. V rámci problematiky regionálního rozvoje jsou seznámeni s klíčovými faktory pro rovnoměrný regionální rozvoj a vyváženost rozvoje měst a venkovských oblastí. Stranou nezůstává ani problematika tzv. oficiální rozvojové politiky prováděné jak z úrovně národních vlád vyspělých zemí, tak ze strany nadnárodních organizací.
Profil absolventa
Absolventi oboru jsou připraveni pro práci v oblasti zahraniční služby, v zahraničním obchodě se specializací na rozvojové regiony, v orgánech veřejné správy a v organizacích vládního i nevládního typu s regionální i globální působností.
Odborné znalosti
Absolvent umí:
- rozpoznat v dané rozvojové ekonomice hlavní šance a faktory v oblasti možného dohánění rozvinutých zemí, zejména v aspektech, které zdůrazňují jak učebnice rozvojové ekonomie, tak deklarace OSN k rozvojovým cílům tisíciletí;
- zhodnotit institucionální kvalitu dané země a její historickou i perspektivní roli v socioekonomickém rozvoji;
- analyzovat hlavní oblasti zaostávání dané země a možné způsoby jejich odstranění;
- objasnit podstatu interakce mezi rozvinutým a rozvojovým světem, zejména z hlediska obchodních, kapitálových a migračních toků a vazeb.
Odborné dovednosti
Absolvent umí:
- zpracovávat analytické a syntetické studie k rozvojové problematice a vyhodnocovat situaci v jednotlivých rozvojových zemích;
- řešit vybraná zadání v oblasti regionální politiky a rozvoje;
- pracovat v konkrétních „terénních“ podmínkách rozvojových regionů, podílet se na implementaci rozvojové pomoci a na realizaci jednotlivých rozvojových projektů.
Volitelné předměty
Je třeba získat 6 ECTS z nabídky níže:
- 2SM411 Asie v mezinárodních vztazích – anglicky
- 2SE504 Rozvojová spolupráce a management projektů
- 2SM558 Čína v mezinárodní politice a diplomacii – anglicky
- 2SE410 Islámský region v mezinárodních vztazích
Kdy jsou předměty vyučovány?
Od ZS 2015/2016 budou předměty vedlejší specializace 2RS vypisovány jen jednou za akademický rok, a to následovně:
Zimní semestr
- 2SE503 Rozvojová ekonomika
- 2SE505 Institucionální ekonomie pro rozvoj
Letní semestr
- 2SE506 Ekonomie nerovnosti a chudoby
- 2SM509 Politické problémy rozvojových zemí